Racunarska grafika
I161 RACUNARSKA GRAFIKA 1
(osnovne studije, letnji semestar, 2+1+2, 7 ESPB)
IA131 RACUNARSKA GRAFIKA 2(master studije, zimski semestar, 2+1+2, 7 ESPB)
Racunarska grafika je nastala ubrzo nakon pojave komercijalnih racunara. To je granicna oblast racunarstva i geometrije koja se bavi vernim prikazivanjem geometrijskih objekata uzimajuci u obzir ogranicenja izlaznih uredjaja racunara (na primer, raster monitora). Sve do ranih 1980ih racunarska grafika je bila usko specijalizovana oblast pre svega zbog nepristupacnosti specijalizovanog hardvera. Pojavom jeftinih personalnih racunara i grafickih operativnih sistema naglo raste i interes za racunarsku grafiku. Modeli racunarske grafike danas opisuju kako fenomene iz sveta koji nas okruzuje (fizika, medicina, arhitektura, inzenjerstvo), tako i apstraktne strukture (npr. struktura usluga operativnog sistema).
Postoji niz disciplina koje su bliske racunarskoj grafici, ali ih sa njom ne treba mesati. Racunarska grafika (computer graphics) se bavi sintezom digitalne slike na osnovu nekog racunarskog modela, procesiranje slike (image processing) je oblast racunarstva koja se bavi analizom digitalne slike u nastojanju da rekonstruise odgovarajuci apstraktni model, dok je racunarska geometrija (computational geometry) deo matematike koji se bavi algoritamskim resavanjem geometrijskih problema.
Kurs racunarske grafike na Departmanu za matematiku i informatiku namenjen je studentima osnovnih akademskih studija racunarstva, kao i studentima master studija racunarstva. Na kraju kursa svaki student ce razumeti osnovne principe racunarske grafike i moci ce da koristi jednostavnije graficke sisteme za 2D modelovanje. Uspesan student ce na kraju kursa moci samostalno da primenjuje napredne tehnike 2D i 3D modelovanja na realne probleme, kao i da samostalno razvija nove i prilagodjava postojece algoritme.
Konkretni podaci o realizaciji kursa u tekucoj skolskoj godini se mogu naci na linku
Geometrija se nahodi u svemu. Treba, medjutim, imati oko da bi se ona videla, um da bi se razumela i duh da bismo joj se divili.
Malba Tahan, Covek koji je brojao